Andrzej Seweryn – Shultz

Andrzej Seweryn – aktor filmowy i teatralny, reżyser, pedagog. Jego pierwszą wybitną rolą filmową była postać Maksa Bauma w filmie „Ziemia obiecana” w reżyserii Andrzeja Wajdy (1974) oraz „Dyrygent” Andrzeja Wajdy, za którą otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszego aktora na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie.  W 1993 roku Seweryn został zaangażowany – jako trzeci obcokrajowiec w historii francuskiego teatru – do Comédie Française – jednego z najbardziej prestiżowych zespołów teatralnych na świecie. 

W kinie francuskim jego najbardziej znaczące osiągnięcia to rola Steinera w filmie „Amok” (1992),  w nagrodzonym Oscarem filmie „Indochine” (1992) oraz Robespierre’a w „Rewolucji francuskiej” (1989) Richarda T. Heffrona i Roberta Enrico. Wystąpił również w wielu znanych międzynarodowych produkcjach, w tym: „La Condanna” w reżyserii Marco Bellocchio, „Lista Schindlera” w reżyserii Stevena Spielberga i „Całkowite zaćmienie” w reżyserii Agnieszki Holland. Od końca lat 90. coraz częściej pojawia się w polskich produkcjach filmowych. Zagrał księcia Jeremiego Wiśniowieckiego w „Ogniem i mieczem” Jerzego Hoffmana (1999), Sędziego w „Panu Tadeuszu” i Rejenta Milczka w „Zemście” Wajdy (2002). Za rolę Stefana Wyszyńskiego (Prymasa Polski w czasach PRL) w filmie Teresy Kotlarczyk „Prymas. Trzy lata z tysiąca” (2000) otrzymał Złotą Kaczkę – nagrodę przyznawaną przez miesięcznik „FILM” oraz Nagrodę Telewizji Polskiej na XXV Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2006 roku. W 2010 roku zagrał w głośnym filmie „Różyczka” w reżyserii Jana Kidawy-Błońskiego, za który otrzymał nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Santo Domingo. 

W 2016 roku Andrzej Seweryn otrzymał uznanie krytyków za wybitną rolę słynnego malarza Zdzisława Beksińskiego w filmie „Ostatnia rodzina” w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego. W 2022 roku zagrał Lorettę – paryską krawcową i drag queen, w słynnym serialu Netflixa „Królowa”. Jego najnowszą kreacją była rola Joachima w filmie „Numer doskonały”                 w reżyserii Krzysztofa Zanussiego oraz rola Schulza w filmie „Przysięga Ireny”.