LOUISE ARCHAMBAULT – reżyser

Louise Archambault, kanadyjska  scenarzystka i reżyserka, zyskała międzynarodowe uznanie  dzięki swojemu debiutanckiemu filmowi krótkometrażowemu „Atomic Saké”, który przyniósł jej prestiżowe nagrody, w tym Jutra za najlepszy film krótkometrażowy.                Jej pierwszy pełnometrażowy projekt, „Familia”, również został ciepło przyjęty na arenie międzynarodowej, zdobywając szereg nagród, w tym nagrodę za najlepszy kanadyjski film pełnometrażowy na Toronto International Film Festival (TIFF) oraz nagrodę Genie za debiut. Archambault ma na swoim koncie również telewizyjne seriale „La Galère”, „Nouvelle Adresse” czy „This Life” dla CBC.

Jej drugi pełnometrażowy film pt. „Gabrielle”, został ciepło przyjęty na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno, gdzie zdobył Nagrodę Publiczności. Film ten reprezentował Kanadę na Oscarach i Złotych Globach w 2014 roku, zdobywając  jednocześnie liczne międzynarodowe wyróżnienia i został sprzedany do ponad 24 krajów.

Archambault została uhonorowana tytułem Osobowości Roku w dziedzinie sztuki i rozrywki przez La Presse/Ici Radio-Canada. Od 2016 roku reżyserowała trzy sezony serialu „TROP” i dwa sezony „Catastrophe” dla Radio-Canada, gdzie ten drugi został wyróżniony nagrodą za najlepszy scenariusz w Cannes w 2018 roku.

W 2019 roku Louise Archambault wyreżyserowała dwa pełnometrażowe filmy: „Il pleuvait des oiseaux” (Deszcz ptaków), który zadebiutował na TIFF i zdobył wiele nagród, w tym za najlepszy międzynarodowy film na festiwalu w Goeteborgu oraz „Merci pour tout” (Dzięki za wszystko), który miał premierę w 2019 roku. Oba filmy osiągnęły wysokie wyniki box office w Kanadzie, zajmując odpowiednio drugie i trzecie miejsce. 

W 2023 wyreżyserowała kolejne filmy fabularne  francuskojęzyczny „Le temps d’un été”  i swój debiut anglojęzyczny „ Przysięga Ireny” .