Sturmbannführer – Richard Rokita W 1931 Rokita został członkiem SA. 1 maja 1932 wstąpił do NSDAP , a 5 września 1932 został członkiem SS. 1941 został instruktorem straży pomocniczej SS w obozie w Trawnikach. Latem 1942 roku został przeniesiony do dowódcy SS i policji we Lwowie. Następnie został zatrudniony jako zastępca komendanta obozu w obozie pracy przymusowej we Lwowie-Janowie Gustava Willhausa. Od listopada 1942 do czerwca 1943 był kierownikiem obozu pracy przymusowej w Tarnopolu. W lipcu 1943 roku został przeniesiony do HSSPF w Generalnym Gubernatorstwie. Należał wówczas do włoskiego legionu Waffen-SS.

Po wojnie do 1956 roku mieszkał pod przybranym nazwiskiem i pracował jako tragarz. W 1960 roku został aresztowany, ale sprawę umorzono 16 października 1963 roku. W 1968 r. postępowanie umorzono ze względu na brak możliwości stawienia się przed sądem.

HISTORIA: Któregoś wieczoru jej szef, major Rugemer, jadł kolację ze Sturmbannführerem Rokitą. Kiedy Opdyke pracowała wokół jej stołu, zaczęła słyszeć, w jakim kierunku zmierza ich rozmowa. „Musisz już wiedzieć” – Rokita powiedziała swojemu szefowi, „Fuhrer chce eksterminacji wszystkich Żydów. Kiedy z nimi skończymy, wyeliminujemy Polaków i ich męczący Kościół katolicki. Oczywiście, z aryjskich typów, jak Irena, zrobimy z nich dobrych Niemców. Ale musimy raz na zawsze oczyścić tę ziemię. Wkrótce mamy zakończyć sprawę z Żydami. – Do końca lipca” 

KADRY Z FILMU – Marcin Nawrocki  w roli Sturmbannführera Richarda Rokity.